Modern antiszemitizmus Európában és a francia alijahullám
Emberi sajátosság, hogy nem vagyunk képesek békében élni. Ha nem természeti katasztrófák, járványok csökkentik a népességszámot, akkor mindig jön egy háború, terrorista akció vagy egyéb népcsonkítás. Arra, hogy miért ez az emberi sajátosság, a mai napig nem sikerült választ találnunk.
Sok pszichológus, szociológus és egyéb társadalomtudós kutatja nap, mint nap e jelenség hátterét. Az embertelenség, ölni vágyás egyik legjobb példája a holokauszt. Hatmillió zsidó, roma, meleg, pszichiátriai beteg esett áldozatául, csak azért mert annak született aminek. Szomorú, hogy ma, a XXI. században egy olyan jelenségre – a menekülésre – figyelhetünk fel, amely a II. világháború alatt és az azt követő időszakban volt jellemző. Ha negatívan látnám a dolgok jelenlegi állását, nem tartanám kizártnak egy harmadik világháború kitörését még a XXI. század első felében. Ennek oka nemcsak a következőkben elemzendő modern antiszemitizmus, mely már elérte Európa utcáit is, hanem például az orosz–ukrán konfliktus és az arab országokban kitört forradalmak.
Rengeteg cikk jelent meg a világsajtóban a 2010-es években tapasztalható új alijázási hullámról.
A Newsweek munkatársa, Adam LeBor arra a kérdésre kereste a választ, hogy miért hagyják el hazájukat a zsidók, milyen és mennyi antiszemita jelenség tapasztalható az öreg kontinensen.
Ha az antiszemita jelenségekre vagyunk kíváncsiak, nem kell messzire mennünk, hamar találkozunk vele hazánkban is. A cikk kiemeli a magyar helyzetet, megemlíti a Gyöngyösi Márton nevéhez kapcsolódó listázást is. Ezenkívül a Jobbik térnyerése is felkeltette az európai sajtó figyelmét.
Azonban nemcsak Magyarországon nő a szélsőséges megnyilvánulások száma. Előítéletesség-vizsgálat alapján Görögország lakosságának 69%-a rendelkezik valamilyen típusú sztereotípiával. Franciaországban ez az arány 37 százalék, míg Belgiumban 27. Az úgynevezett nyugati országok közül Svédországban 4 százalékos, Hollandiában 5, míg Nagy-Britanniában 8 százalékos eme ráta. A kelet-európai országok közül kiemelkedően magas az előítéletesség Lengyelországban (45%), Magyarországon (41%), míg Csehországban a legalacsonyabb, 13 százalékkal. Azonban nem ennyire egyszerű leírni az egyes országokban tapasztalható előítéletességet, valamint antiszemitizmust. Erre a legjobb példa Malmö városa. Mint a statisztikából jól látszik, Svédországban igen alacsony az előítéletesség. Azonban az állam harmadik legnagyobb városában 2010 és 2012 között megháromszorozódott az antiszemita incidensek száma. 2012 októberében még bombát is robbantottak a zsidó közösségi központban.
Sokszor hallható, olvasható, hogy Franciaországból nagyon sok zsidó alijázik. 2011-ben és 2012-ben közel 2000 francia zsidó hagyta el szülőföldjét. 2013-ban pedig 3289 fő. 2014 első negyedében 1778. Ha a tendencia folytatódik, akkor ez év végére a szám megközelítheti a 6000-et. Franciaországban több mint 600 000 zsidó él. Csak az elmúlt néhány év alatt a zsidó lakosság több mint 1 százaléka vándorolt Izraelbe.
2006 januárjában kezdődött a zsidók elleni agresszív megnyilvánulás a nyugat-európai országban. Ekkor rabolták el a 23 éves mobiltelefon-kereskedőt, Ilan Halimit. Halamit 3 héten keresztül egy Párizs melletti kisvárosban inzultálták, kínozták, majd megölték. Roger Cukierman, a Francia Zsidó Intézmények képviselője azt nyilatkozta, hogy „hosszú idő után Halami volt az első olyan zsidó, akit azért öltek meg, mert zsidó”. Sajnálatos módon a közösségi oldalakon tetemesen növekszik egy-egy náci hitelveket valló személy követőinek száma. A francia komikus, Dieudonne náci köszönéssel hívja fel magára a figyelmet show-műsoraiban és a szociális médiában, követői zsinagógáknál, holokauszt-emlékműveknél használják üdvözlési módját.
2012 májusában egy fegyveres férfi 7 embert gyilkolt meg egy toulouse-i zsidó iskolában. Az áldozatok között volt egy tanár és három gyermek. A merénylő dzsihádista volt. Cukierman úgy gondolja, hogy a dzsihádizmus a modern nácizmus, ami Franciaország elhagyására készteti a zsidókat.
Egy másik szakértő úgy véli, hogy a napi politika áll az antiszemita eszmék terjedésének hátterében. Amikor konfliktus van Izrael és az arabok között, egyből megugrik az antiszemita támadások száma. Az antiszemita attakok elkövetői között a muszlimok felülreprezentáltságát látjuk.
Számos zsidók ellen irányuló tettel találkozhatunk Nagy-Britanniában és Belgiumban is. 2014. május 24-én a Brüsszeli Zsidó Múzeum előtt öltek meg embereket. Szakemberek nem csodálják, hogy ezen országokban számos zsidó tagadja vallását, például nem mer kipát hordani az utcán.
Keresem, sokan keresik a zsidóellenesség okát. Egyértelmű magyarázatot nem találtam, ahogy más sem. Több összetevője van, és úgy gondolom, hogy kialakulása, mértéke függ az egyén temperamentumától, szocializációjától, osztály- és anyagi helyzetétől és számos egyéb dologtól. A helyzet nem jó, nem szép, de nem szabad hagynunk azt, hogy a félelem miatt bármit is feláldozzunk életünkből!
A cikk eredeti verziója a Forrás magazin 2014. októberi számában jelent meg.