Manapság nem nagy dolog fényképet készíteni. Az erre alkalmas okostelefon az ember zsebében leledzik és várja, hogy jobbnál jobb felbontású képben örökítse meg a tulajdonosa által fontosnak tartott pillanatot, érdekességet. Mint tudjuk, ez nem volt mindig így és talán bizonyos szempontból értékesebb fényképek készültek a fotózás tömeges elterjedése előtti időszakban.

2010-ben két magánszemély, Szepessy Ákos és Tamási Miklós, jórészt lomtalanítás folyamán talált képekkel indította el a Fortepán nevű online fotóarchívumot, amely azóta folyamatosan növekszik, mára több százezer fénykép között barangolhatunk a kanapén ülve. A honlapra csak 1900 és 1990 közötti fotók kerülhetnek fel, melyeket bárki megoszthat a Fortepán segítségével a nagyvilággal.

Öt évvel ezelőtt írtam legutóbb a Fortepánról, pontosabban arról, hogy a fényképarchívum oldalán milyen zsidósággal kapcsolatos képeket találunk. Az elmúlt fél évtizedben jelentősen bővült az előbb említett témával kapcsolatos fotók gyűjteménye is.

Zsidó témákra jelenleg több címke is utal, amennyiben szimplán beírjuk, hogy zsidóság, 796 képet ad ki a rendszer, amennyiben a Budapest szót is mellé tesszük, 495-re szűkül a megtekinthető fényképek száma. Azonban számos egyéb módon találhatunk zsidósággal kapcsolatos fotókat, például zsidó temető címke alatt 14 képet ad ki az oldal.

A legkézenfekvőbb kulcsszó témánk tekintetében, a “zsidó”. Ezt beírva közel ezer (921) fotó jelenik meg a képernyőn. A találatokat böngészve egyből feltűnik, hogy nem csak Magyarország területén készült képeket tartalmaz a gyűjtemény, a teljesség igénye nélkül találunk Szarajevóban, Bostonban vagy akár Krakkóban készült felvételeket. A több száz kép böngészése közben még egy dolog feltűnik, nagyon sok a zsinagógát ábrázoló fotó, valamint ugyancsak jelentős számban látható a vészkorszak borzalmait ábrázoló elkapott pillanat.

A történelem sajátosságaiból adódóan igen érdekes megvizsgálni, hogy közvetlenül a vészkorszak előtt, alatt és után milyen képekkel találkozunk. Ennek átválogatását mindenkinek szívből ajánlom. Számomra meglepő volt például a számos zsidó esküvői fotó, mely a II. világháború utáni években készült. Továbbá az is figyelemre méltó, hogy az egyes zsinagógákban mennyire sok ember jelent meg, még a történt szörnyűségek után is.

 

Románia,Erdély, Ruszpolyána, (ekkor Havasmező), zsidó esküvő., 1940, Szántó István dr., esküvő, hüpe, Fortepan #162928

Románia,Erdély, Ruszpolyána, (ekkor Havasmező), zsidó esküvő., 1940, Szántó István dr., esküvő, hüpe, Fortepan #162928

A nemrég ünnepelt hanuka címszó alatt mindössze két fotó jelenik meg, egyik készítését 1953-ra még a másikét 1955-re becsülik a Fortepán munkatársai. A többi zsidó ünneppel kapcsolatban egyáltalán nem jelennek meg fotók. Ez abból is adódhat, hogy a zsidó ünnepek nagy részén tilos fényképet készíteni.

Keresgélés közben egy szomorú kifejezés, a “zsidóüldözés” is megjelent a keresőmben, ebben a kategóriában 41 felvétel látható.

Tovább böngészem a zsidó keresőszóra kidobott találatokat és felfedezek olyan zsinagógákat, melyek ma már nem állnak, ilyen például a dabasi. A II. világháború előtt 151 zsidó élet a településen, kiknek csak töredéke tért vissza a településre. Nézek utána gyorsan a dabasi zsidóság és zsinagóga történetének. (https://www.wikiwand.com/hu/articles/Dabas)

Tovább folytatom a böngészést, még valami feltűnik, sok kép, mely a 30′-as, 40′-es években készült, színes. Természetesen látszik, hogy utólag feljavították ezeket.. Talán ez segít az állagmegőrzésben.

Kedves olvasóm, remélem, kedvet kaptál a Fortepánon való böngészéshez és ahhoz, hogy saját képeiddel még színesebbé tedd a gyűjteményt!

A cover fotó forrása: a Kazinczy utcai orthodox központ udvara, hüpe (menyegzői baldachin) a zsinagógánál. 1952, képszám: 123345