Zsidók a Maros mentén
Budapestről mindössze 45 perc Marosvásárhely, repülővel. A város, melynek több mint 40%-a magyar, Románia középső részén található. Lakossága évről-évre csökken, 2011-es adatok szerint alig haladja meg a 140 000 főt.
A 2011-es népszámláláson 68-an vallották magukat zsidónak. Ez körülbelül harmad annyi, mint amennyit a zsinagógát bemutató hitközségi tag mondott. A hatvan feletti férfi, aki a városban egyedüliként beszéli a héber nyelvet, hosszasan mesélt a zsinagóga és a helyi zsidóság történetéről. A Filimon utcában található zsinagógát 1899-1900 között építették, a bécsi zsidó építész, Jakob Gartner tervei alapján. A tágas, nem túl sok díszítőelemmel ellátott épület alsó részén a férfiak kaptak helyet, 314 férőhely állt rendelkezésükre, míg a hölgyek az emeletről hallgathatták az imákat, ezen a szinten 238 ülőhely található. Napjainkban sajnálatos módon annyira kevés az ember, hogy csak az alsó szintet használják. Hűen ahhoz, hogy a zsinagóga eredetileg status quo irányzatú, a nők egy kis sorban, míg a férfiak a szint többi részén foglalnak helyet.
Marosvásárhelyen a 2000-es években nincs péntek esti ima, viszont büszke arra a közösség, hogy minden szombaton van minján. Ezen kívül valamennyi nagyünnepen is összejön 10 zsidó férfi. A Marosvásárhelyi Hitközség 210 taggal rendelkezett 2006-ban, családtagokkal együtt. Szomorú módon létszámuk folyamatosan csökken. Fiatalság nincs. A legifjabb hitközségi tag is elmúlt már 50 éves. „Talán 15-20 évig lesz még meg a közösségünk.”- Hangsúlyozta idegenvezetőnk. Kinek szavaiban csak néha csendült csak fel némi remény az ezt követő folytatásra. Marosvásárhely környékén nem igazán találhatóak nagyvárosok, a legközelebbi, Kolozsvár is több mint 100 kilométerre helyezkedik el. Rabbi nincs a városban, mivel „nincs pénzünk arra. Egész Romániában csak 2-3 nagyvárosban tudják megfizetni.” – Utalt anyagi helyzetükre a hitközségi tag. Bevételük 80 százaléka a turizmusból származik. Ezt arra fordítják, hogy a zsinagóga javítási és közüzemi költségeit fedezni tudják.
A városban nem ez az egyetlen zsinagóga. Nem sokkal a Filimon utcaitól távol található a soha be nem fejezett másik ortodox sül. Az épületet az 1920-as években kezdték el építeni azon tagok számára, akiknek nem felelt meg a másik zsinagóga vallásossága. Az eredetileg háromszintesnek szánt épületet anyagi okok miatt soha nem tudták befejezni. Napjainkban üresen áll a monumentális épület.
Az első írásos emlék arról, hogy a városban éltek zsidók 1682-ből származik. 1813-ban 132 tagja volt a zsidó közösségnek. 1870-re ez a szám rohamléptekkel elérte az 1511-et. 40 évvel később már 2755 izraelita élt a Maros menti városban. Az első világháború után, 1920-ban pedig több mint 3200 mózeshitű lakott a településen. Egy 1941-es, magyar cenzus 5393 zsidóról számol be. 1944 májusában és júniusában a magyar hatóságok 7550 zsidót (köztük 1700 gyermeket) deportáltak Marosvásárhelyről és környékéről Auschwitzba. Közülük 5943-an soha nem tértek vissza. A második világháború után tömeges Izraelbe vándorlás jellemezte a román közösségeket. 1977-ben egész Maros megyében mindössze 646 zsidó élt.
Marosvásárhelyt a XIX. század utolsó és a XX. század első néhány évtizedében pezsgő zsidó élet jellemezte. Az első zsidó általános iskola 1890-ben nyitotta meg kapuit diákjai előtt (1940-ben Zsidó Polgári Iskolává alakult, a tanítás 1944 tavaszán megszűnt). 1928-ban pedig a Zsidó Kultúra Háza avatására került sor. A Házban koncerteket, színházi előadásokat rendeztek. 1944 után az épület moziként működött 1994-ig.
Jelenleg nincs remény a folytatásra… Hogyan lehetne segíteni egy ilyen helyzetben lévő közösségnek? – merül fel a kérdés a lelkes turistában. Ha módunk van rá, akkor természetesen anyagi segítséget nyújthatunk, ám ez az emberhiányra – ami szerintem jóval nagyobb problémát okoz a pénzügyi bajoknál- nem ad megoldást. Amennyiben a környéken járunk, mindenképp látogassunk el a zsinagógába, a Hitközség dolgozói minden nap 9 és 12:30 között szeretettel látják az arra járókat. Ha ünnepnapra esik látogatásunk feltétlenül menjünk el egy közös imára a sülbe, hiszen 15-20 év múlva már lehet, hogy tényleg nem lesz lehetőségünk erre.
A cikk eredeti verziója a Forrás magazin 2014. szeptemberi számában jelent meg.