Szukoti fogalomtár
Az Őszi nagyünnepi időszak, utolsó, ugyanakkor leghosszabb ünnepe közeledik. A bejegyzésben szukothoz kapcsolodó fogalmakat gyűjtöttem össze.
Szuká/szukot: sátor, sátrak
Hág Háászif: Betakarítás ünnepe, a Tóra így is említi szukotot.
Zarándokünnep: A zsidó évben három zarándokünnep van. Az egyik ezek közül szukot. A Szentély idejében minden zsidó férfinak évente háromszor el kellett mennie Jeruzsálembe, a Szentélybe áldozatot bemutatni az Örökkévalónak.
Hol hámoéd: Félünnep. Szukot első két napja, valamint az utolsó napjai főünnepnapok. A közöttük levő napokat nevezzük félünnep-napoknak. Hol hámoedkor lehet dolgozni, nincs semmiféle tilalom, viszont Izraelben és vallásos közegekben általában mégsem dolgoznak, járnak iskolába ilyenkor. A másik időszak az évben, amikor hol hámoéd van Peszzách ünnepe.
Uspizin: A hagyomány szerint szukot minden napján különleges tórai vendég érkezik sátrainkba. Ábrahám, Izsák, Jákob, Mózes, Áron, József és Dávid király látogat meg minket ezen különleges napok alatt. Mindegyik vendégnek van egy speciális, rá jellemző tulajdonsága, ami az adott napon fontosabb szerepet kap
Négy növény/árbá minim: más néven a szukoti csokor (szó szerint “négy fajta”) (a csokorba az etrogot nem tesszük be). Szukot napjain micva (parancsolat) a négy növényre (etrog, luláv, mirtusz, fűzfaág) minden nap áldást mondani (szombat kivételével).
Mindegyik növény embertípusokat is jelképez (hasonló a széder este megjelenő 4 fiúhoz)
Hág számeáh: Jó ünnepet!- Így köszönünk egymásnak.