Brüsszel főrabbija: “A zsidók számára nincs jövő Európában”
A II. világháború óta először fordult elő múlt Szombaton, hogy Brüsszel zsinagógái nem nyitottak ki.
Brüsszel főrabbija, Avraham Gigi, eléggé tragikusnak látja az európai zsidóság jövőjét a párizsi terrorakció, és a brüsszeli légkör árnyékában. “Az utcákon érezhető a belgák kétségbeesése, érzik, hogy most ők is célponttá váltak. A zsidók pedig a zsinagógák helyett otthonaikban imádkoznak és sokan a kivándorlást tervezik. Péntek óta a város megbénult. A zsinagógák zárva tartottak, amire a II. világháború óta nem volt példa. Az emberek otthonaikban imádkoznak egyedül, vagy igyekeznek minjant összegyűjteni. Az iskolák és színházak is zárva tartanak, sok üzlettel egyetemben. Félelemben élünk és várunk a kormány vagy a rendőrség instrukciójára.”- nyilatkozta Gigi.
Gigi szerint a belga zsidóság becsődölt. Az ötvenezerre becsült belga közösség fele Brüsszelben, 18 000 fő Antwerpenben, a többiek pedig kisebb településeken élnek. Sokuk alijázni szeretne vagy az Egyesült Államokba, esetleg Kanadába vándorolni….
november 24, 2015
Magyarországon élek, sok időt töltök Budapesten és tapasztalataim alapján állíthatom, hogy a brüsszeli főrabbi életérzése, a zsidóság jövőnek megitélése Európában igazságtalan. Megértem ebben a napi félelem érzésben de nem csak a zsinagókát zárták be,- minden iskolát,óvodát, kultúrális közintézményeket, a metró nem jár, nagy kereskedelmi központok zárva tartanak. Tehát nem csak a zsidóknak kell otthon imádkozniok hanem minden brüsszeli polgárnak, aki fél a terrorizmus újabb fejleményeitől. Budapesten rengeteg tehetséges zsidó fiatal előtt nyitva áll a tudományos élet, irodalmi, képzőművészeti, közgazdasági lehetőség és élnek is ezzel. Tegnapi élményem: Budapest legforgalmasabb helyén két útbaigazító táblát olvastam, egyik a Bazilikát, másik a Dohány utcai zsinagógát jelölte. A MAZSIHISZ intézkedései, közéleti szerepe, befolyása nem a brüsszeli főrabbi életérzését mutatja, igazolja Magyarországon. A fiatal zsidó szerzők publikációi, hangvernyeik sikere, elismert előadásaik, ünnepeik emelkedettsége az ellenkezőjére bizonyíték. Ezt azért is merem állítani, leírni, mert 11 éves falusi gyerekként volt alkalmam a szörnyűséges tragédia előkészületeit, magát a tragédiát az első auswitzi dokumentum filmről végig élni.