91 éves korában elhunyt Russell Kirsch, a pixel feltalálója
Russell A. Kirsch, aki leginkább a pixel (képpont) feltalálásáról ismert számítógépes tudós, augusztus 11-én 91 éves korában elhunyt otthonában, a Portlandbeli Oregonban.
Kirsch, akinek szülei Magyarországról és Oroszországból vándoroltak ki Amerikába, 1929-ben született Manhattanben. 1950-ben végzett a New York-i Egyetemen, majd Harvardon és a Massachusetts Institute of Technology (MIT) falai között is tanult. 1951-ben még diákként a Standards Eastern Automatic Computer (SEAC) tagjaként csatlakozott a Nemzeti Szabványügyi Iroda csapatához, amely az Egyesült Államok első programozható számítógépének kezeléséért volt felelős, amelyet alig egy évvel azelőtt hoztak létre.
1957-ben azonban Kirsch egy másik, a pixelhez képest legalább annyira fontos nyomot hagyott hátra, amikor a kutatói csoportjával együtt kifejlesztett egy kicsi, 5 cm x 5 cm-es digitális képolvasót a SEAC-hoz, amellyel beolvasták a világ első digitális képeit, köztük Kirsch akkor három hónapos fiának, Waldennek a fotóját, mely fotós körökben széles körben ikonikusnak számít.
Amint azt a Nemzeti Szabványügyi és Technológiai Múzeum egyik archivált bejegyzésében olvashatjuk, „a lapolvasó egy forgó dobot és fényszorzót használt a dobra szerelt kis kép visszatükröződésének érzékelésére […]. A képet külön képpontokba tettem.” Kezdetben a képek bináris jellegűek voltak, csak fekete vagy fehér képet rögzítettek, de Kirsch és csapata rájött, hogy a kép különböző küszöbértékeken történő többszöri egymás után beolvasásával szürkeárnyalatos képet hozhatnak létre.
Ez a technológia lehetővé tette Kirschnek és csapata számára algoritmusok kidolgozását, amelyek megalapozták a képfeldolgozást és a képmintázat felismerését. Kirsch találmánya segítette a NASA-t a legkorábbi űrkutatásaival, ideértve az Apollo űrhajó Holdra szállását, és előkészítette az utat a jövőben kidolgozott képalkotó technológiákhoz, például műholdas képekhez és Sir Godfrey Hounsfield CAT-vizsgálatához.
Russel Kirsch Portlandben hunyt el Alzheimer-kór következtében. Őt túlélte Joan, a 65 éves felesége, gyermekei Walden, Peter, Lindsey és Kara, valamint négy unokája.
Felhasznált források:
Rosenberg Mátyás